Міжнародний день птахів
Міжнародний день птахів відзначається з 1906 року. Того року 1 квітня було підписано Міжнародну конвенцію з охорони птахів, до якої Радянський Союз приєднався у 1927 році. В усьому світі відзначають Міжнародний день птахів, який проводиться щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера».
За традицією в цей час в очікуванні пернатих розвішують шпаківні, синичники, гоголятники та інші «пташині будиночки».
З птахами пов’язано чи не найбільше народних вірувань, пісень, казок, звичаїв, традицій… Вони перші приносять нам навесні вістку про зародження ще одного витка життя. Птахи — це пісня і політ, символ волі і простору, вони піднімаються вище гір і хмар, перелітають пустелі, моря, океани...
Але квітень — це не лише місяць, коли відзначається річниця згаданої Конвенції, але й час, коли більшість пернатих повертається додому. Адже половина птахів, що водяться в Україні, щороку відлітають на зиму в теплі краї. Деякі види повертаються на батьківщину ще з середини березня. Традиційно першими прилітають лелеки, жайворонки та гуси, які вважаються вісниками весни.
У Європі під загрозою зникнення понад 50% видів птахів. Від поведінки людей часто залежить їхня доля, адже навіть голосна розмова, просто людська присутність можуть примусити птахів покинути місця, де вони не один рік жили, а знайти нові досить складно. Не буде місця для гнізда - не з'являться пташенята. Відомо, що через це зникали цілі види. Особливо болісно впливає господарська діяльність людини: розорювання земель, осушування боліт, застосування міндобрив і отрутохімікатів, вирубування лісів, викошування трав… Усе це для багатьох птахів - справжні катастрофи...
Турбота про птахів — це не тільки екологічна проблема. Адже, як сказано вище, це частинка нашого життя, нашої культури, більше того — нашого світогляду, нашого світовідчуття... У кого не защемить серце, слухаючи пісню «Чуєш, брате мій…» на вірш «Журавлі» Богдана Лепкого, чи «Журавли» на вірш Расула Гамзатова?..
До речі, досить показовим є вибір «національних птахів» (це чимало може сказати про народ і країну). Адже існує цілком офіційне поняття національного птаха як одного з національних символів, як частини міжнародного права, відповідно існує і перелік офіційних національних птахів (поряд і з іншими — «неофіційними» народними птахами-символами). Поняття національного птаха було визначено 12 конференцією Міжнародної ради захисту птахів (Токіо, 1960 р.).
Ось які національні птахи наших найближчих країн-сусідів:
Бєларусь — Лелека білий (чорногуз, бусол) (Ciconia ciconia)
Литва — Лелека білий (чорногуз, бусол) (Ciconia ciconia)
Латвія — Плиска біла (Motacilla alba)
(рос. — Белая трясогузка)
Естонія — Ластівка сільська
(Hirundo rustica)
Румунія — Рожевий пелікан (Pelecanus onocrotalus)
Туреччина — Дрізд білобровий (Turdus iliacus)
З повним (а може й не дуже) списком «національних» птахів можна ознайомитися тут: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_national_birds
У нас, українців, багато улюблених і шанованих птахів, серед яких кілька фактично вважаються народними символами. Це і лелеки, і ластівки, і журавлі, і жайворонки…
Сценарії у вільному доступі
Конкурс «Веселі, пернаті, хвостаті» (http://dvovuk.ucoz.ru/publ/2-1-0-17)
Свято зустрічі птахів
(http://zastupnik.at.ua/publ/vikhovni_godini_ta_pozaklasi_zakhodi/svjato_zustrichi_ptakhiv/6-1-0-260)
Наша допомога птахам (ecoleague.colocall.com/download.php)
Рекомендована література
1.Загадки, приказки, прислів’я, прикмети, вірші та розповіді про птахів / під ред. О.Й. Ковалевської // Бібліотечка вихователя дит. садка. — 2004. — № 19–20. — С. 97–120.
2.Козак О.Г. День зустрічі птахів : сценарій // Бібліотечка вихователя дит. садка. — 2004. — № 19–20. — С. 85–88.
3. Марченко О. Країна птахів : екологічна гра-подорож. 4-й кл. // Почат. освіта. — 2006. — № 14. — С. 21–23.
4.Мельничук Г.І. День зустрічі птахів : свято у 2 кл. // Розкажіть онуку. — 2007. — № 2. — С. 54–56.
5.Мороз Н. Захистіть птахів у негоду — стануть вам вони в пригоді : сценарій для дітей дошкільного віку // Дит. садок. — 2008. — № 4. — С. 26–27.
6.Ремезь І.Ф. Птахи — наші друзі : сценарій // Розкажіть онуку. — 2007. — № 12. — С. 33–35.
7.Тимків Ю.Й. Виховна година «Свято зустрічі птахів» : конкурси // Почат. навчання та виховання. — 2007. — № 4. — С. 27–29.
8.Яришева Н. Воронові: птахи, що завжди поряд // Дошкільне виховання. — 2004. — № 10. — С. 26–27.